Witam na blogu


Z A P R A S Z A M

Życzę miłego spędzenia czasu na moim blogu. Komentarze i opinie dotyczące zawartości bloga- mile widziane. Profil tego bloga to grafika komputerowa, szczegolnie scrapbooking oraz nieco słowa pisanego.Obrazy można obejrzeć w powiększeniu, stosując lewo/klik.


wtorek, 25 czerwca 2013

Scrapek na wyzwanie #177 z Forum D.J.

Temat: Moje miasto w fotografii. Kolorystyka, technika wykonania dowolne.
Wszystkie elementy własne.

Nadanie dokumentu lokacyjnego
W roku 1325 Solcu nadano prawa miejskie. Prawnuk Konrada I mazowieckiegoksiążę Przemysł inowrocławski udzielił wtedy swemu poddanemu Tomaszowi z Jaksic przywileju na założenie miasta. Oryginalny dokument lokacyjny już nie istnieje – nie wiadomo co się z nim stało (przypuszczalnie zaginął w czasie walk między Krzyżakami a Władysławem Łokietkiem, lecz, jak wynika z potwierdzenia przywileju przez króla Zygmunta I Starego z 1538 r. mieszkańcy przedłożyli mu dokument z podpisem i pieczęcią księcia). Przywilej był wielokrotnie potwierdzany przez królów polskich.

 Kościół, jako budynek murowany, został wzniesiony w roku 1912. Zbudowano go na miejscu poprzedniego starego drewnianego kościoła parafialnego, którego wzniesiono na miejscu pierwszego parafialnego kościoła w 1736. Kościół drewniany został rozebrany w 1909, po czym wzniesiono na jego miejscu kościół murowany. W roku 1931 kościół był rozbudowywany czterokrotnie.
Cytaty  i opisy uzyskałam  z  Wikipedii.

2 komentarze:

  1. Lubię takie zdjęcia-i opisy histori miast-Dziekuję pięknie za kolejny scrapek i pozdrawiam słonecznie-pomimo deszczu.

    OdpowiedzUsuń
  2. ...i ja też, czytałam z zapartym tchem o naszym Solcu, ale trzeba było Twojego scrapka, żebym się o tym dowiedziała, dzięki...Sam scrapek bardzo ładny, ale z opisem jest o wiele ciekawszy.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń